Elindult az Acta Animalia Hungarica tudományos állatvédelmi folyóirat Miskolcon

Acta Animalia Hungarica

Megosztás

A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara úttörő kezdeményezéssel rukkolt elő: az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központjával együttműködésben útjára indította az Acta Animalia Hungarica című kétnyelvű állatvédelmi tudományos folyóiratot. A régió első interdiszciplináris állatvédelmi periodikájának ünnepélyes bemutatójára május 12-én került sor az Állatorvostudományi Egyetemen.

Az évente kétszer megjelenő kiadvány létrejöttét a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány támogatta. A folyóirat különlegessége, hogy az ország első állatvédelmi szakjogászképzésének megálmodói és végrehajtói jegyzik, akik elkötelezetten dolgoznak az állatvédelem tudományos megerősítésén.

Az Acta Animalia Hungarica célja, hogy tudományos fórumot biztosítson az állatvédelemhez kapcsolódó különböző tudományterületek képviselőinek. A kiadvány a fenntarthatóság és a “One Health, One Welfare” elvei mentén az ember, állat és környezet közötti kapcsolatok holisztikus megközelítését képviseli.

A folyóirat létrehozásában számos kiemelkedő szakember vett részt. Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora elvállalta a Tanácsadó Testület tiszteletbeli elnöki pozícióját, míg Visnyei László, a Magyar Állatorvosok Lapja korábbi főszerkesztője a Szerkesztőbizottság tiszteletbeli elnöke lett.

Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora a bemutató eseményen hangsúlyozta, hogy a folyóirat nemcsak tudományos mérföldkő, hanem az egyetem és az Állatvédelmi Központ tevékenységének fontos állomása is. “Ez a folyóirat olyan új eszközzé válhat, amely előmozdítja a tudományos alapú állatvédelmet, és hozzájárul ahhoz, hogy a tudományos eredmények a gyakorlatban is hasznosuljanak,” emelte ki a rektor.

Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos, aki maga is szerzőként szerepel az első számban, az állatvédelem területén különösen fontosnak tartja a szakmai vélemények megismertetését és ütköztetését, valamint az innovatív megoldásokra való figyelemfelhívást. “Az állatvédelem egy közös munka, ami csak a kölcsönös együttműködések megerősítésével lehet sikeres,” fogalmazott.

Csák Csilla, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja megtisztelő feladatnak nevezte az innovatív és hiánypótló kezdeményezés megvalósítását. Kiemelte, hogy a folyóirat célja, hogy különböző tudományterületeket összekapcsolva biztosítson mértékadó kutatási eredményeket és szakmailag megalapozott nézőpontokat a hazai és nemzetközi olvasók számára.

Paulovics Anita főszerkesztő, a Miskolci Egyetem dékánhelyettese szerint az Acta Animalia Hungarica megalapítása egy régóta érlelődő szakmai álom beteljesülése. “Bízunk benne, hogy a folyóirat nemcsak tudományos értéket képvisel majd, hanem valódi előrelépést hozhat az állatvédelemben,” mondta.

Vetter Szilvia, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának vezetője, főszerkesztő-helyettes pedig azt hangsúlyozta, hogy az állatvédelem sokkal több annál, mintsem hogy tévhitekre vagy túlzott érzelmekre épüljön. “Az állatok védelme nem csupán erkölcsi kötelesség, hanem egy olyan összetett terület, amely tudományos megalapozottságot és rendszerszintű, holisztikus gondolkodást igényel,” emelte ki.

A folyóirat hosszútávú célja, hogy a hazai és nemzetközi tudományos közösség elismert szereplőjévé váljon, és fokozatosan bekerüljön a releváns tudományos rangsorokba, indexekbe, ezzel is hozzájárulva az állatvédelem tudományos presztízsének erősítéséhez.

Az Acta Animalia Hungarica (AAH) a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának tudományos folyóirata,
amely az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központjának támogatásával működik.

Forrás: Miskolci Egyetem

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek